Javni poziv
za angažovanje konsultanata/kinja za izradu izradu Modula/kurikuluma za obuke za sudije i tužioce za rad na predmetima silovanja i srodnih krivičnih djela seksualnog nasilja u okviru projekta “Prekimo ćutanje – Unapređenje odgovora na seskualno nasilje nad ženama - II”
O projektu
Projekat "PREKINIMO ĆUTANJE – Unapređenje odgovora na seksualno nasilje nad ženama - II" nastavak je istoimenog projekta koji su Fondacija "Lara" i Fondacija lokalne demokratije realizovale tokom 2020. i početkom 2021. godine. Zbog činjenice da u BiH ima malo dostupnih istraživanja o rasprostranjenosti, oblicima i odgovoru društva na seksualno nasilje, primarni fokus prve faze u ovom projektu bilo je istraživanje društvenog odgovora na seksualno nasilje u BiH.
U okviru Osnovne studije - KRIVIČNO-PRAVNA ZAŠTITA, PRAVNI I SOCIJALNI POLOŽAJ ŽRTAVA SEKSUALNOG NASILJA U BIH, urađena je Analiza usklađenosti pravnog okvira u BiH sa standardima Istanbulske konvencije o pravima žrtava seksualnog nasilja na zaštitu i podršku.
Anketirano je 150 žena o njihovoj percepciji i razumijevanju rizika od seksualnog nasilja, kao i o dostupnim uslugama zaštite i podrške. Izvršena je analiza sudske prakse na uzorku od 22 pravnosnažne presude, koje su izrekli sudovi u različitim dijelovima BiH. Rezultati ovih istraživanja objedinjeni su i publikovani u Osnovnoj studiji.
U nastavku rada na poboljšanju odgovora na seksualno nasilje nad ženama, „Lara“ i Fondacija lokalne demokratije, koristeći nalaze, žele raditi na smanjenju prepreka i izazova u oblasti krivično-pravne zaštite žrtava seksualnog nasilja.
Jedan od aktivnosti je doprinos unapređenju obuka za sudije I tužioce za rad na predmetima seskualnog nasilja sa fokusom na silovanje i srodna krivična djela seksualnog nasilja.
Ovaj proces podrazumijeva:
- Izrada prijedloga za unapređenje obuka u centrima za edukaciju sudija i tužilaca za rad na predmetima rodno zasnovanog seksualnog nasilja korištenjem već postojećih istraživanja i nalaza Projekta;
- Izrada Modula/kurikuluma za obuke za sudije i tužioce za rad na predmetima silovanja i srodnih krivičnih djela seksualnog nasilja
Pojam silovanje i srodna krivična djela seksualnog nasilja u Javnom pozivu je korišten kao zajednički naziv za niz krivičnih djela ugrožavanja polnog integriteta, koji pored silovanja, podrazumijeva krivična djela: polna ucjena, obljuba nad nemoćnim licem (spolni odnošaj sa nemoćnim licem), obljuba zloupotrebom položaja i slično, koja čine radnje nasilja seksualne prirode izvršene nad osobama starijim od 15 godina, uglavnom djevojčicama i ženama. Ova krivična djela u krivičnim zakonima u BiH grupisana su u posebnu grupu krivičnih djela pod nazivom Krivična djela protiv spolne slobode i morala (Federacija BiH)[1], Krivična djela protiv polnog integriteta (Republika Srpska)[2], i Krivična djela protiv spolne slobode i morala (Brčko distrikt BiH)[3].
Broj osoba: 3 (tri)
Opis posla/ Zadaci i odgovornosti:
- Uraditi prijedlog za unapređenje obuka o radu na predmetima silovanje i srodna krivična djela seksualnog nasilja za sudije, tužioce i stručne saradnike u pravosuđu u formi polisi prijedloga za dostavljanje centrima za edukaciju sudija i tužilaca u oba entiteta;
- Uraditi program obuke (modul, kurikulum) za sudije, tužioce i stručne saradnike u pravosuđu za rad na predmetima silovanja i srodnih krivičnih djela seksualnog nasilja koji će imati tri tematske cjeline – razumijevanje trauma seksualnog nasilja, osnovni pojmovi rodne ravnopravnosti i pojave diskriminacije na osnovu s/pola, tumačenje bića navedenih krivičnih djela seksualnog nasilja, u formi online publikacije.
Dio obaveza izabranih konsultanata biće prezentacija nalaza ukupnog procesa na javnim ili stručnim skupovima organizovanim u okviru projekta (najmanje dva) i promocija traženih izmjena na Facebook stranici Prekinimo ćutanje u formi intervjua ili video zapisa.
Kvalifikacije, stručna znanja/uslovi za prijavljivanje
- Najmanje visoka stručna sprema u oblasti pravnih nauka i položen pravosudni ispit, prednost imaju osobe sa znanjem i iskustvom u izradi prijedloga javnih politika i osobe sa iskustvom rada u pravosuđu i/ili advokaturi ili pravnom zastupanju;
- Za aktivnost pod tačkom 2 poželjne stručne kvalifikacije su stručna sprema iz oblasti psihologije i iskustvo u radu sa žrtvama seskualnog nasilja;
- Iskustvena, teorertska ili istraživačka znanja o fenomenu rodno zasnovanog seksualnog nasilja i zaštiti ljudskih prava;
- Odredjenje da li se prijavljuje na poslove definisane pod rednim brojem 1 ili pod rednim brojem 2;
- Prijedlog cijene usluge.
Za obavljanje poslova iz javnog poziva mogu se prijaviti isključivo fizička lica koja imaju propisane kvalifikacije. Uz prijavu dostaviti:
- CV-a sa posebnim naglaskom na kvalifikacije i reference koje odgovaraju uslovima javnog poziva;
- Štampanu verziju ili link objavljenih tekstova/priručnika/radova iz ove oblasti.
- Prijedlog cijene usluge.
Prijave se mogu dostaviti u elektronskoj formi, najkasnije do 15. juna 2022. godine na e-mail adresu: fondacija.lara@gmail.com ili poštom, na adresu Fondacija „Lara“, Beogradska 38, 76300 Bijeljina.
Nepotpune i neblagovremene prijave neće biti razmatrane.
Postupak izbora
Ocjenu pristiglih prijava vršiće komisija Fondacije „Lara“ imenovana u tu svrhu.
Nakon procesa odabira, kandidate koji su prošli ćemo obavestiti putem e-maila ili telefona u roku od sedam dana od dana donošenja odluke komisije i sa izabranim konsultantima će se zaključiti Ugovor o međusobnim pravima i obavezama za izvršenje traženog posla.
[1] Glava devetnaesta, Krivični zakon Federacije Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 36/2003, 21/2004 - ispr., 69/2004, 18/2005, 42/2010, 42/2011, 59/2014, 76/2014, 46/2016 i 75/2017)
[2] Glava četrnaesta, Krivični zakonik Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 64/2017, 104/2018 - odluka US i 15/2021)
[3] Glava deventaesta, Krivični zakon Brčko distrikta BiH („Službeni glasnik Brčko distrikta BiH", broj 19/2020 - prečišćen tekst)